piątek, 3 października 2014

Z wizytą za jeden uśmiech w MBP w Szprotawie

   W miniony piątek skorzystałyśmy z zaproszenia i miałyśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie pod hasłem:
 "Podziel się pomysłem 
- projekty zrealizowane w szprotawskiej bibliotece"
     Koleżanka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Bożenka Maksymowicz pojechała w zastępstwie za panią dyrektor Magdalenę Śliwak, a ja reprezentowałam Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich skupiające bibliotekarki z Gminy Żagań i Gminy Brzeźnica oraz naszej Biblioteki.
    Była to inicjatywa realizowana ze środków programu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich "Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź. Zobacz. Działaj", programu grantowego realizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.
    Koleżanki ze szprotawskiej biblioteki zaprezentowały i szczegółowo omówiły zrealizowane projekty i trzeba przyznać, że mają czym się pochwalić. Ciekawe, kreatywne pomysły. Miło było i popatrzeć i posłuchać. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Magdalena Kremer przyjechała z ciekawym wykładem metodycznym na temat pracy bibliotekarza z dziećmi. Wydawałoby się, że wykład jako taki legł w gruzach, ale tylko dlatego, że poruszone w nim problemy zamieniły go w ciekawą dyskusję i wymianę poglądów i doświadczeń. A to tylko wskazuje na wysoki poziom jego atrakcyjności dla odbiorców. O co chodziło? O zestawienie potrzeb dziecka, których zaspokajanie jest absolutnie niepodważalne, z potrzebami bibliotekarza, tymi służbowymi oczywiście. A o tych drugich w zestawieniu z czytelnikiem bez względu na wiek jakoś tak mówi się mało albo wcale. A tu nagle wow! O naszych potrzebach i to głośno. Super!
   Program przewidywał też inne atrakcje: zwiedzanie Rynku i wystawy przed Urzędem Miasta, najbardziej atrakcyjnych pomieszczeń UM Szprotawa, a nawet wejście na sesję Rady Miasta. Wow! Nie było oburzenia na wtargnięcie tak licznej grupy na raz, ale miłe powitanie i wspólna fotka. Potem był pyszny obiadek, ciasto i kawa i duża porcja dobrej muzyki. Tańce też były, ale my z koleżanką musiałyśmy już wracać. Szkoda, bo było naprawdę przyjemnie. Czas tak szybko upłynął. Możemy częściej brać udział w takich imprezach. Ale, choć wszystko nam się podobało, to i tak mamy drobną zadrę w sercu: zazdrościmy MBP w Szprotawie możliwości brania udziału w Programie Rozwoju Bibliotek. No, ale... w końcu do Szprotawy nie jest tak daleko..., czekamy na kolejne zaproszenie :-)

    Poniżej fotki nadesłane przez panią Monikę Simonjetz z WiMBP w Zielonej Górze.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz