wtorek, 18 listopada 2014

Wernisaż wystawy Żagań w relacji sztuk. Fotografia Jana Mazura i malarstwo Panagiotisa Karagiorgisa


     W ubiegły czwartek odbył się wernisaż wystawy fotografii Jana Mazura i malarstwa Panagiotisa Karagiorgisa pod wspólnym tytułem Żagań w relacji sztuk. Artystów i gości powitała Pani Dyrektor Magdalena Śliwak.
      Dwóch artystów i dwie dziedziny sztuki. Może trochę to nietypowe, ale pierwszeństwo oddano sztuce. W kilku zdaniach, przez prowadzącą wszyscy zostali wprowadzeni do tematu wystawy. Poznali krótką historię malarstwa i fotografii oraz dowiedzieli się jak przedstawiają się związki pomiędzy nimi od połowy XIX w. do dzisiaj. Dopiero po tej "pigułce wiedzy" przedstawieni zostali autorzy prezentowanych zdjęć i obrazów. Panagiotisa Karagiorgisa i biogram artystyczny przedstawił i omówił malarstwo pan Gustaw Lis, który również jest artystą, malarzem, zajmuje się też fotografią i prowadzi intensywną działalność wystawienniczą w mieście i na terenie powiatu, za którą nagrodzony został tytułem Żaganianina Roku 2005. Pan Gustaw duże zasługi ponosi w zakresie promocji artystów tworzących małą grafikę, w tym również komputerową, głównie ekslibrisy. O fotografii z panem Janem Mazurem rozmawiała bibliotekarka prowadząca spotkanie.
Panagiotis Karagiorgis ma greckie pochodzenie, ale urodził się w Legnicy. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej wyjechał do Salonik i tam, w Grecji, uczył się warsztatu artystycznego u czeskiego rzeźbiarza Pawła Medek, poznając techniki rzeźby i malarstwa. Do Żagania przyjechał w roku 1985 i mieszka tutaj do dzisiaj. Uprawia malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę i rzeźbę. W pracach malarskich utrwala głównie pejzaż i martwą naturę. Prace Takisa można zobaczyć w galeriach Aten, Salonik, Wrocławia, Legnicy, Żar i Żagania. Jego obrazy stanowią dekorację wielu prywatnych wnętrz. Swoją kreską uwiecznił zabytki Żagania i okolic, a także miejscowości powiatu żarskiego. Akwarele i grafiki wydawane są przez żagańską oficynę wydawniczą Dekorgraf w różnych formatach, w tym również jako widokówki. Panagiotis Karagiorgis jest współautorem grafik ze Złotej Serii wykonanych wspólnie z plastykiem Wojciechem Rajem. Intryguje go światło, które ma wpływ na atmosferę romantyzmu, wyrazistości i tajemniczości. Utalentowany i skromny na dobre wpisał się w pejzaż artystyczny naszego miasta. Część obrazów prezentowanych na wystawie Żagań w relacji sztuk została zainspirowana fotografiami Jana Mazura.
Jan Mazur, na co dzień pracownik Urzędu Miasta, fotografią pasjonuje się od szkoły podstawowej. Skupia się głównie na architekturze i krajobrazach, ale szczególnie interesuje go fotografia reportażowa. Wytrwale dokumentuje wydarzenia społeczne, kulturalne i gospodarcze miasta od II połowy lat 60. Pan Jan współpracuje z lokalną prasą, udostępnia swoje zdjęcia dla potrzeb różnych publikacji o tematyce regionalnej, a także do wydawanych w Żaganiu tomików poezji. Uczestniczy w wielu konkursach fotograficznych o randze wojewódzkiej i krajowej. Bierze udział w plenerach fotograficznych. Swoje zdjęcia prezentował niejednokrotnie na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Bieżące wydarzenia z życia społeczno - kulturalnego Żagania i okolic uwieńczone na fotografii udostępnia na portalach społecznościowych. Publikuje również skany swoich starszych zdjęć, co spotyka się z dużym uznaniem ze strony mieszkańców. Pan Jan tworzy w ten sposób swoistą kronikę Żagania. Zdjęcia z lat 60., 70. i 80. dają nam obraz tego jak zmieniał się Żagań, stanowią swego rodzaju lekcję historii. Dla wielu mieszkańców i osób zamieszkałych zagranicą mają wielką wartość sentymentalną. Za to wszystko w tym roku, dokładnie 8 listopada, został uhonorowany zaszczytnym tytułem Żaganianina Roku 2013.
    Jan Mazur Żagań przedstawia w przeróżnych sceneriach, od bajkowo-baśniowej, przez romantyczną i tajemniczą po przepełnioną atmosferą grozy. Dzięki temu, że wykorzystuje naturalną grę światła, kąta padania promieni słonecznych o różnych porach dnia, oświetlenia sztucznego w nocy, sprawia, że nasze miasto za każdym razem wygląda inaczej. Pan Jan dba o estetykę i klimat swoich fotografii oraz ich walory artystyczne. Sam jednak nie uważa się za artystę, ale dla mieszkańców Żagania jest artystą fotografii. 

     Dopełnieniem doznań tego wieczoru i przysłowiową wisienką na torcie był zabawny występ duetu artystycznego Adieu.      Na koniec mogliśmy, przy słodkim poczęstunku, rozmawiać z artystami, podziwiać ich prace pięknie wyeksponowane w Sali Kurlandzkiej dzięki współpracy ze spółką miejską Pałac Książęcy i życzliwości Prezesa Pawła Lóssy, który dla potrzeb wernisażu udostępnił również Salę Familijną, za co serdecznie dziękujemy. Do końca grudnia wystawę można odwiedzać w Wypożyczalni dla Dorosłych i Czytelni Ogólnej w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy!

Foto: Jan Mazur

 Foto: Jan Mazur

Foto: Jan Mazur

Foto: Jan Mazur

Foto: Jan Mazur

Panagiotis Karagiorgis (Foto: Jan Mazur)

Panagiotis Karagiorgis  (Foto: Jan Mazur)

Grafika, Złota Seria. Panagiotis Karagiorgis i Wojciech Raj

Panagiotis Karagiorgis

Panagiotis Karagiorgis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz