środa, 12 listopada 2014

Moderatorki DKK na szkoleniu

     W naszej Bibliotece działają trzy Dyskusyjne Kluby Książki: 1 dla dorosłych i 2 dla dzieci i młodzieży. Osoby odpowiedzialne za ich funkcjonowanie od czasu do czasu uczestniczą w różnego typu szkoleniach i warsztatach dla moderatorów. Czasem nawet w wyjazdowych. Dzisiaj uczestniczyłyśmy w szkoleniu przygotowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze. 
     Wysłuchałyśmy ciekawego wykładu literaturoznawcy dr Marty Wiatrzyk-Iwaniec "Czy literatura kobieca to tylko romanse i harlequiny?". Pani doktor omówiła zagadnienie kobiety i kobiecości w literaturze angielskiej i polskiej. 
     Po przerwie kawowej Małgorzata Chełkowska zaprezentowała książki dla dzieci wydawane przez Wydawnictwo Zakamarki.  Podkreśliła, że Wydawnictwo nie wydaje bajek, wydaje tylko powieści z przesłaniem. Niektóre przy tym bardzo dokładnie omówiła. Ponadto podzieliła się z nami swoim doświadczeniem na temat pracy z dziećmi i tymi książkami i zaangażowała nas do udziału w interesujących ćwiczeniach. 
     Pani Magda Kremer-Sochacka z WiMBP w Zielonej Górze natomiast wystąpiła z ciekawą prezentacją i wykładem na temat dyskutowania, istotnych zasad prowadzenia dyskusji. Zaczęła od stwierdzenia, że nie da się rozmawiać o dyskusji nie doświadczając jej czyli nie dyskutując, więc wykład czasem ustępował właśnie dyskusji. Temat bardzo ciekawy i bardzo istotny, szczególnie w pracy z ludźmi. Przydatny również w życiu codziennym. 
    Na zakończenie moderatorka DKK, pani Justyna Hak, sprawująca opiekę nad wszystkimi Klubami działającymi w południowej części województwa lubuskiego, omówła z nami sprawy organizacyjne. I tak oto kilka godzin minęło. Owocnie :-)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz