środa, 1 lipca 2015

Miłość dobrej kobiety - opowiadania Alice Munro w DKK dla dorosłych

25 czerwca 2015 r.  Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się aby porozmawiać o książce Alice Munro, kanadyjskiej laureatki literackiej Nagrody Nobla. Miłość dobrej kobiety to zbiór ośmiu historii ośmiu kobiet znajdujących się na różnych etapach życia, poruszających tematy bardzo trudne, chociaż bliskie każdemu człowiekowi.   Jej opowiadania to przede wszystkim studium relacji między ludźmi, ich zależności od siebie, emocji i łączących ich więzi, to tak naprawdę opowiadania o różnych odcieniach miłości: matki do córki, żony do męża, dziecka do rodzica.
Po przeczytaniu książki klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że opowiadania Alice Munro nie przypadły im do gustu, nie pozostawiły  choćby  cienia jakichkolwiek  emocji, jakie wiążą się zazwyczaj z czytaniem,  nie wniosły też niczego, co warte byłoby zapamiętania ponieważ  dobra literatura musi zostawić coś, co powoduje, że po przeczytaniu nasze życie  staje się lepsze i sami siebie możemy lepiej zrozumieć. Bohaterkom opowiadań zarzuciły brak głębi emocjonalnej. W opowiadaniach Munro niestety tego nie dostrzegły i to powoduje, że nie potrafiły  jej zaliczyć do grona  poczytnych pisarzy.
Nie znaczy to jednak, że książka nie jest warta przeczytania. Wszak jej autorka jest noblistką, a nie jest to pierwszy przypadek, gdy opinie czytelników nie zbiegają się z opiniami literaturoznawców i krytyków literackich.
                                                                                                                                  Elżbieta Buganik      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz