piątek, 2 października 2015

Walka kotów Eduarda Mendozy w DKK dla dorosłych
     Walka kotów to powieść znanego na całym świecie pisarza Eduardo Mendozy wyróżniona najbardziej prestiżową hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta de Novela. Porusza problem wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936 – 1939.
     O niej rozmawiałyśmy 25 września podczas pierwszego powakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Temat hiszpańskiej wojny domowej okazał się dla nas, poza ogólnymi wiadomościami czysto podręcznikowymi,  zupełnie obcy i już ten fakt utrudniał nieco jej odbiór. Niemniej jednak, to samo, czyli nieznajomość zagadnienia sprawiła, że książka okazała się ciekawa dla klubowiczek, które lubią politykę. Jedna z pań przeczytała ją nawet dwa razy.    
      Jej atrakcyjność, poza możliwością bliższego poznania realiów społeczno-politycznych w Hiszpanii z ostatnich lat przed wybuchem II wojny światowej, podnoszą informacje z dziedziny sztuki, głównie malarstwie i życiu hiszpańskiego malarza Diego Velázquez’a. Podane czytelnikowi w formie powieści, mogą stanowić inspirację do podjęcia głębszych poszukiwań celem zdobycia dokładniejszej wiedzy na ten temat.
      Nie ma wartkiej akcji ani jej zaskakujących zwrotów, napisana w spokojnym tonie raczej nie pochłonie czytelnika bez reszty, ale nie zawsze musi tak być. Książka jak najbardziej warta przeczytania i godna polecenia.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz