czwartek, 1 października 2015

By nic nie uronić z dawnych lat. Spotkanie z uczestnikiem II wojny światowej Piotrem Gubernatorem     By nic nie uronić z dawnych lat – pod takim hasłem 28.09.2015r. odbyło się spotkanie z młodzieżą Gimnazjum Publicznego nr 2. W tym dniu gościliśmy Pana Piotra Gubernatora, uczestnika II wojny światowej, członka Zarządu Żagańskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 
   Pan Piotr opowiadał młodzieży o wielkim heroizmie i ogromnej woli wyzwolenia ludności polskiej spod niemieckiej niewoli. Jako kilkunastoletni chłopiec wstąpił do wojska by bronić Ojczyzny. Opowiedział o trudnej drodze jaką przebył podczas zawieruchy wojennej i powrocie do kraju. Podkreślał, jak ważne jest to, że mogą żyć, uczyć się w wolnej Polsce i jak dobrze się stało, że  byli pozbawieni tego koszmaru wojny, jaki im zgotował okupant. Pokazywał młodzieży przyznane mu przez władze polskie  medale i odznaczenia, zdjęcia i dokładny szlak bojowy, który przeszedł. Mógłby jeszcze długo opowiadać i wspominać tamte trudne przeżyte przez niego dni, ale czas nieubłaganie się kończył, a uczniowie mieli jeszcze mnóstwo pytań, na które z chęcią odpowiadał.   
     Była to lekcja historii przekazana przez naocznego świadka dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. A my, póki to możliwe, będziemy nadal zapraszać takich gości, by nic nie uronić z dawnych lat
     Pan Piotr Gubernator, choć do setki już mu niedaleko i zdrowie nie takie czerstwe jak kiedyś, jest osobą pogodną i pełną poczucia humoru i optymizmu. Chętnie korzysta z zaproszeń na spotkania z młodzieżą i nawet mówiąc o wartościach ponadczasowych takich jak wolność i pokój z dystansem twierdzi, że III wojny światowej nie chciałby już przeżyć.
                                                                                                                               Elżbieta Buganik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz