czwartek, 25 lutego 2016

Pantaleon i wizytantki Mario Vargasa Llosy w DKK dla dorosłych


Działalność Dyskusyjnego Klubu Książki w roku 2016 zainaugurowałyśmy 28 stycznia rozmową o książce Mario Vargasa Llosy  Pantaleon i wizytantki. Omawiana lektura to powieść satyryczno-obyczajowa, której akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Peru.
Kapitan Pantaleon Pantoja, oficer peruwiańskiej armii  otrzymuje od swoich przełożonych misję tak ważną jak i absurdalną. Musi zapobiec rosnącej wciąż liczbie gwałtów i zorganizować w armii domy publiczne. Wraz z małżonką zmuszony jest porzucić swoje dotychczasowe życie i udać się do tropikalnej Amazonii, gdzie stacjonuje wojsko. Autor postawił bohaterowi zadanie niezwykle trudne: jak bowiem zaspokoić potrzeby tysięcy wojaków z garstką prostytutek zwanych delikatnie wizyt antkami i jeszcze zachować to w tajemnicy?
Powieść zaskakująca, napisana zupełnie inaczej niż dotychczas przez nas czytane, przenosi czytelnika do całkowicie innego świata i wywołuje uśmiech prawie przy każdej przeczytanej stronie. Autor w satyryczny sposób opisał życie peruwiańskich żołnierzy w armii, ale nie jest to książka zabawna.
Panie niezwykle pozytywnie wypowiedziały się na temat lektury Mario Vargasa Llosy. Za jedyny minus uznały to, że  autor usilnie stara się mieszać w niej wątki, jedna akcja szybko przechodzi w drugą, a to okazuje się dosyć trudne w odbiorze przez czytelnika. Mimo to, książka, choć nie najłatwiejsza w czytaniu,  jest jak najbardziej warta uwagi.

                                                                                                        Karolina Skowrońska

                       


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz