piątek, 5 lutego 2016

Wystawa ekslibrisów Ryszarda Bandosza

   W Galerii Ekslibrisu do końca lutego trwa wystawa ekslibrisów Ryszarda Bandosza. 24 lutego o godz. 16.30 odbędzie się finisaż wystawy z udziałem samego Autora. Eksponowane znaki książkowe pochodzą ze zbiorów kuratora wystawy, żagańskiego plastyka, edukatora sztuki i kolekcjonera Gustawa Lisa. Wystawa zorganizowana została z okazji obchodów 500-lecia ekslibrisu polskiego.
     Ryszard Bandosz z wykształcenia jest politologiem, z zawodu kolejarzem, obecnie już na emeryturze, a z zamiłowania twórcą i kolekcjonerem ekslibrisów głównie związanych z koleją. Mieszka w Warszawie i był rzecznikiem prasowym warszawskiego Oddziału Regionalnego Polskich Linii Kolejowych. 
     Ryszard Bandosz swoje ekslibrisy tworzy w technice linorytu. Wykonuje je dla przyjaciół, znajomych, bibliotek publicznych, muzeów, instytucji i organizacji. Tematyka jego znaków książkowych obejmuje motywy przyrodnicze, wytwory ręki ludzkiej, znaki heraldyczne, judaica, ludzi przedstawianych w różnych sytuacjach, architekturę i obiekty techniki. Niektóre zawierają akcenty humorystyczne. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i różnych instytucji w kraju i za granicą.

Ryszard Bandosz, 2014, linoryt, op. 741. Daty i sylwetka tura nawiązują do pierwszego polskiego ekslibrisu z 1516 r. 

     Ekslibrisy zajmują w życiu Ryszarda Bandosza dużo miejsca. Jest autorem licznych artykułów prasowych oraz współautorem książek: Turystyka i sport w ekslibrisie polskim (Warszawa, 1988) oraz Motywy warszawskie w ekslibrisie (Warszawa, 1999). W konkursach i wystawach uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia. Przygotowywał wystawy m. in. w Klubie Kolejarza w Warszawie, a w Bydgoszczy zorganizował Pierwszą Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Kolejowego w roku 1986 ze swojej kolekcji, z katalogiem autorstwa Józefa  Tadeusza Czosnyki. Swoje zbiory udostępniał na liczne wystawy w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, Galerii Ekslibrisu w Krakowie, Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi i szeregu innych. 
    Ryszard Bandosz był też członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Miłośników Ekslibrisów, członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Ekslibris Polski". Obecnie należy do Kolegium Redakcyjnego czasopisma dla miłośników ekslibrisów "Ex Bibliotheca" wydawanego przez Warszawską Galerię Ekslibrisu, w którym publikuje swoje artykuły.

Ryszard Bandosz, 2011, linoryt, op. 669, ekslibris wykonany dla Gustawa Lisa

Ryszard Bandosz, 1976, linoryt, op. 12

Ryszard Bandosz, 2013, linoryt, op. 713

Ryszard Bandosz, 1984, linoryt, op. 88

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz