czwartek, 4 lutego 2016

Ferie w Książnicy z Sienkiewiczem na tablicy

W tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza dlatego rok 2016 został uchwalony przez Sejm Rokiem Sienkiewicza. Dla uczczenia mistrza słowa i pięknej mowy polskiej Oddział dla Dzieci i Młodzieży uczynił go patronem tegorocznych ferii zimowych.
Każdy dzień obfitował w gry, zabawy literackie, niespodzianki oraz ciekawe podróże z bohaterami  powieści W pustyni i w puszczy. Śladami  Stasia i Nel uczestnicy zajęć podążyli do Afryki, poznali występujące tam zwierzęta i już  pierwszego dnia stworzyli maskotkę ferii – potężnego lwa. Innym razem, poznane podczas głośnego czytania powieści Henryka Sienkiewicza zwierzęta afrykańskiej sawanny, wykonali z plasteliny. Tropem Stasia i Nel wybrali się też do murzyńskiej wioski, gdzie znajduje się góra Lindego, a na niej zawarli braterstwo krwi.
Były też inne atrakcje.  Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji, po której oprowadziła wszystkich Pani Sylwia Woroniec – oficer prasowy. Dzieci zobaczyły strzelnicę, siłownię, areszt tymczasowy i przypomniały sobie o zasadach bezpiecznych ferii. Do Biblioteki natomiast przybyły Panie z Urzędu Skarbowego z akcją „Weź paragon i graj w loterii paragonowej”. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, za co otrzymali atrakcyjne nagrody. Był też czas dla babć, które razem z wnuczętami za pomocą kredki i kartki odbyły podróż po Afryce.
Podczas innych zajęć dzieci przeniosły się w świat muzyki. Podczas warsztatów wyrażały swoje emocje i określały je za pomocą kolorowych kartek. Łowami w puszczy żagańskiej, które polegały na poszukiwaniu ukrytych w miejskich instytucjach maskotek, zakończył się pierwszy tydzień wypoczynku z Biblioteką. W Urzędzie Miasta, Straży Miejskiej, w Urzędzie Skarbowym – wszędzie zostali mile przyjęci. 25 stycznia w mieście obchodzono III Dzień Życzliwości w Żaganiu. Wszyscy w tym dniu byli dla siebie mili i do uczestników ferii z prezentami zawitali przedstawiciele Urzędu Miasta.
Ferie w Książnicy z Sienkiewiczem na tablicy to nie tylko aktywne spotkania z literatura i sztuką. Nie zabrakło też ruchu na świeżym powietrzu, spacerów po parku, aniołów na śniegu, dokarmiania ptactwa i oczywiście wyjść na pizzę. 
                                                                                                                      Alicja Ptasińska 

                                               Poniżej kilka wybranych fotek:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz