poniedziałek, 5 grudnia 2016

Jan Wiktor Tyra - Ekslibrisy. Spotkanie z Autorem   Ostatni miesiąc tego roku, zgodnie z planem, rozpoczęliśmy kameralnym spotkaniem z autorem ekslibrisów Janem Wiktorem Tyrą z Żar. Pan Jan Tyra opowiedział nam o swojej drodze do oddania się tego rodzaju twórczości, pracy przy Biennale Międzynarodowego Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży w MBP w Żarach, o innych swoich zainteresowaniach. Wraz z Panem Gustawem Lisem wspominali też innych znanych polskich twórców znaków książkowych, w tym tych z naszego regionu. Półtorej godziny rozmów z Autorem, z Panem Gustawem jako organizatorem wystawy i kolekcjonerem o ekslibrisach, ich twórcach, technikach, kolekcjonerstwie. Bardzo miłe spotkanie :-)
Na koniec były oczywiście kwiaty dla obu Panów i podpisy na folderze wystawy.
      Wg mnie wiele tych komputerowych grafik autorstwa Pana Jana Tyry wygląda tak, jakby wyobrażały coś szklanego, malowanego na szkle lub w szkle zatopionego i te podobają mi się najbardziej. Takim właśnie „szklanym” obrazkiem zostałam obdarowana, za co pięknie Autorowi dziękuję 😊   Oto "jeszcze gorące" ekslibrisy:
Jan Wiktor Tyra, 2016, op. 99

 I mój "szklany" ekslibris :-)
                                                                                                                      Jan Wiktor Tyra, 2016, op 98


97 małych grafik, w tym 55 wykonanych w technice komputerowej i 42 linoryty można oglądać jeszcze do 16 grudnia w Galerii Ekslibrisu przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych. Jedne z najwcześniejszych grafik linorytowych znajdują się też w zbiorach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz