piątek, 12 maja 2017

Książka Joanny Jax Długa droga do domu w DKK dla dorosłych


   W czwartkowy wieczór, 27 kwietnia w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych przy MBP w Żaganiu omawiałyśmy książkę Joanny Jax, Długa droga do domu. Akcja powieści rozpoczyna się rok przed wybuchem drugiej wojny światowej w podwarszawskim Teresinie.
  Antonina Tańska wraz z rodziną opuszczają Polskę i emigrują do Ameryki, aby zapewnić rodzinie lepsze i bogatsze warunki egzystencjalne. Jednak wbrew pogłoskom, życie wcale nie jest usłane różami, wręcz przeciwnie, cała rodzina boryka się z ogromnymi trudnościami finansowymi, dlatego zwraca się o pomoc do wuja Tosi. Tańscy, dzięki jego hojności, przeprowadzają się do Teksasu, aby tam zaznać upragnionego szczęścia. Jednak zły los nadal ich prześladuje – Tosia wbrew rozsądkowi zakochuje się w narzeczonym  swojej siostry i zachodzi z nim w ciążę. Po wielkim skandalu para wyjeżdża na Kubę i oczekuje narodzin dziecka, jednak nie jest im dane długo zaznać szczęścia, bo Emmanuel okazuje się zwykłym draniem prowadząc podejrzane interesy, oszukując  w kwestiach finansowych i zdradzając żonę. Tymczasem na Kubie wybucha rewolucja, więc młodzi małżonkowie postanawiają opuścić wyspę, jednak do tego nie dochodzi ponieważ mąż i synek Tosi znikają bez wieści, więc kobieta w rozpaczy pragnie za wszelką cenę odszukać dziecko. Od tej chwili  rozpoczyna się działalność rewolucyjna Tosi na Kubie w Boliwii  i Wenezueli. Jednocześnie nie ustaje  w poszukiwaniach swojego synka  licząc na to, że w końcu go odnajdzie. Przez kolejne trzydzieści lat zmienia swoją tożsamość i miejsca pobytu, by w końcu osiąść w Polsce.
Pamiętniki Antoniny, ukryte na strychu starego domu wiążą się z losami młodej rozwódki, która nabywa tą nieruchomość i za wszelką cenę postanawia rozwikłać tajemnice  tej rodziny i przemierza szlakiem przeszłości.
     Długo czekałyśmy na kolejną powieść Joanny Jax, która okazała się w naszym mniemaniu drugim bestsellerem po Dziedzictwie von Becków, przeczytałyśmy ją z zapartym tchem, i na długo pozostanie w naszej pamięci. Na jej kartach mogłyśmy śledzić losy rodziny Tańskich, a szczególnie jej głównej bohaterki Tosi, która tak jak w życiu przechodzi różne etapy począwszy od przemiany młodej dziewczyny w dojrzałą kobietę walczącą o wolność i szczęście swojej rodziny. To przepiękna i wyjątkowa opowieść o sile matczynej miłości, odwadze i uporze w dążeniu do obranego celu. Na przykładzie Tosi autorka ukazuje nam, jak jedna źle podjęta decyzja może zaważyć i przede wszystkim mieć zgubny wpływ na całe nasze dalsze życie. Dlatego jednomyślnie stwierdziłyśmy, że tytuł książki jest jak najbardziej adekwatny do treści, bo jak długą, zawiłą i bolesną drogę musiała przebyć Antonina, by odnaleźć dziecko i swój dom. Uważamy, że książka jest przepiękna; naprawdę godna polecenia i przeczytania.
 Elżbieta Buganik

                                                                               
         
                              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz