poniedziałek, 29 maja 2017

Samotna gwiazda Paulliny Simons w DKK dla dorosłych


     25 maja spotkałyśmy się, aby omówić książkę Samotna gwiazda, Paulliny Simons, autorki bestsellerowych powieści, poruszających serce i nawiązujących do tematyki wojennej.  
  Chloe, główna bohaterka, mieszka w Ameryce w zwykłym prowincjonalnym  miasteczku. Od dziecka wraz z najlepszą przyjaciółką planowały wyjazd, który odmieni ich życie i pokaże cuda Hiszpanii, a w szczególności architekturę i złocistą plażę jej stolicy -  Barcelony. Po skończeniu szkoły, chcą zrealizować swój cel. Jednak okazuje się, że rodzice Chloe są przeciwko wyjeździe swojej niepełnoletniej córki do obcego kraju. Do odwiedzenia jej od pomysłu podróży angażują babcię, która jednak ma inne plany. Wspólnie uzgadniają, że dziewczyna pojedzie do swojej ukochanej Barcelony, pod warunkiem, że odwiedzi kilka miejsc wschodniej Europy. Tak więc po wielu bezowocnych próbach i namawianiu rodziców, na zmianę zamiarów, dziewczyny wraz z dwójką chłopaków wyruszają do Europy. Podróż, jak się okazuje wcale nie jest łatwa, młodzi ludzie muszą poradzić sobie z przeciwnościami jakie czekają na nich po drodze. Odwiedzają m.in. dom dziecka na Ukrainie, obozy pracy w Polsce. Ta droga, którą przemierzą wspólnie, pokaże im kim naprawdę są i czego chcą od życia. Nauczą się wiele o sobie nawzajem i dostrzegą to, co robili źle i jak to naprawić.
   Powieść Samotna gwiazda, nie należy do łatwej lektury, spotykamy się z trudnymi wyborami, dojrzewających do samodzielności młodych ludzi. Czytelniczki z każdym rozdziałem poznawały z osobna każdego z bohaterów. Powieść sama w sobie, bogata jest w wiele faktów historycznych. Nie zabraknie również elementów miłosnych, do czego pisarka, w swoich innych powieściach już nas przyzwyczaiła.
     Zgodnie polecamy lekturę innym czytelnikom, którzy dowiedzą się czy młodzi podróżnicy dotarli do słonecznej Barcelony. I czy rozsądek wygra z miłością.

                                                                                                            Karolina Antoniuk


          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz