piątek, 8 grudnia 2017

Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861 - promocja książki Jarosława Skorulskiego

     Wczoraj gościliśmy w Bibliotece pana Jarosława Skorulskiego z Zielonej Góry i panią Kamilę Witucką na promocji książki Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861. Pan Skorulski, autor, jest historykiem, regionalistą, autorem kilku książek o Zatoniu i okolicach oraz prezesem Stowarzyszenia Nasze Zatonie. W pracy zawodowej pełni funkcję naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Zielonej Górze. Pani Kamila Witucka natomiast przetłumaczyła pamiętniki księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord  z języka francuskiego na polski.    


    Dlaczego w Żaganiu o Zatoniu?
   Otóż żagańska księżna Dorota de Talleyrand-Perigord po pogrzebie Maurycego Talleyranda w roku 1838 wydała za mąż córkę Paulinę, ożeniła młodszego syna Alexandra i sprzedała pałace w Paryżu i Berlinie. W tym czasie, w roku 1839, zmarła również jej najstarsza siostra Wilhelmina. Przytłoczona żałobą zaczęła znów podróżować. W roku 1840 wraz ze starszym synem Ludwikiem przyjechała do swojej posiadłości w Zatoniu, który dzisiaj jest dzielnicą Zielonej Góry. To w Zatoniu właśnie podjęła się szeroko zakrojonej działalności filantropijnej. I z Zatonia właśnie w roku 1861 jechała powozem do Żagania, kiedy wydarzył się wypadek, po którym stan jej zdrowia bardzo się pogorszył. Księżna Dorota odeszła do wieczności we wrześniu 1862 r.


      Pan Skorulski i pani Witucka opowiedzieli o tym kto i kiedy po raz pierwszy opublikował pamiętniki księżnej Dino oraz o tym jak powstawała książka z zapiskami z Zatonia nad którą razem pracowali, kogo odwiedzili we Francji, z kim nawiązali kontakt. Dowiedzieliśmy się również o wielkich, szeroko zakrojonych planach związanych z zatońską siedzibą i ogrodem naszej księżnej.
     Przeczytane po francusku i po polsku fragmenty pamiętników pozwoliły nam zorientować się wstępnie w tym co przeżywała, o czym myślała księżna Dorota i jak odbierała otoczenie przebywając w Zatoniu. Książka Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861 została wydana w 200 rocznicę otrzymania przez księżną Dorotę de Talleyrand-Perigord honorowego tytułu księżnej Dino. Autor dedykował ją zmarłym żagańskim regionalistom Marianowi Ryszardowi Świątkowi i Mirosławowi Tomiczowi.


   Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi Skorulskiemu i pani Kamili Wituckiej za przyjęcie naszego zaproszenia i promowanie książki wśród mieszkańców Żagania oraz za ten „łyk” wiedzy i ciekawostek z życia księżnej Doroty przekazany za pomocą prezentacji multimedialnej. To było bardzo sympatyczne spotkanie. 


     Zapiski księżnej Doroty Talleyrand-Perigord z lat 1840-1861 nie dotyczą tylko Zatonia, ale również jego okolic, a szczególnie dużo ich wiąże się z pobytem w Żaganiu, który stał się jej główną siedzibą odkąd przejęła go od siostrzeńca w roku 1843, wyremontowała i w 1846 zamieszkała na stałe. Może ktoś kiedyś wybierze te fragmenty kronik dotyczące właśnie naszego miasta i wyda jako uzupełnienie do książki opracowanej przez pana Jarosława Skorulskiego?

( W poście wykorzystano zdjęcia Jana Mazura - podpisane)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz