poniedziałek, 11 lutego 2019

Na Imieninach u Doroty o księciu Ludwiku


W niedzielę (10.02.2019 r.)  w Sali Kryształowej odbyła się już trzecia edycja pięknej imprezy kulturalnej Imieniny u Doroty, zainicjowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania

Przy realizacji tak dużego przedsięwzięcia Towarzystwo współpracuje z Pałacem Książęcym, Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Wkładem Biblioteki są oczywiście prezentacje multimedialne. W tym roku zwrócono uwagę na najstarszego syna księżnej Doroty Napoleona Ludwika Talleyrand-Perigord, księcia Valencay i Żagania, następcę i wykonawcę testamentu swojej matki.



Po powitaniu przybyłych przez organizatorów, pani Maria Piątek wprowadziła wszystkich w atmosferę Wiednia z początku XIX w. 

Przypomniała o tym, że księżna Dorota Talleyrand-Perigord u boku wuja swojego męża, ministra Francji Maurycego Talleyranda, podczas Kongresu Wiedeńskiego zdobyła wielką sławę. Organizowane przez nią bale i przyjęcia cieszyły się uznaniem arystokratycznej i politycznej społeczności Wiednia oraz uczestników Kongresu (1814-1815), a serwowane na nich dania i wina za wyjątkowo wykwintne. Uczestniczyła w nich cała kongresowa elita.  Podczas Kongresu po raz pierwszy, jako taniec salonowy, wykonany został walc wiedeński. 

I od wysłuchania walca wiedeńskiego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania rozpoczęły się Imieniny u Doroty

Później nastąpiła prezentacja multimedialna. 


O księciu żagańskim Ludwiku, jego życiu, rodzinie i wkładzie w rozwój Żagania mówiła prezes Towarzystwa Przyjaciół Żagania, pani Halina Dobrakowska.


A potem była już muzyka dawna i współczesna. Orkiestra Wojskowa 11 LDKP grała, ale i towarzyszyła też wykonawcom wokalnym. 



Śpiewali: Kamila Osuch, Bartosz JanowskiSzymon Rzeszowski. Na skrzypcach grała Weronika Ogrodniczak. Pan Artur Żarneta z orkiestry wojskowej dla swojej mamy, również Doroty i siostry wykonał solo utwór na ksylofonie i oczywiście musiał bisować. Orkiestrą na zmianę dyrygowali: Adam Dudzic i Artur Roguski. To był piękny koncert, a w roli zapowiadającej kolejne utwory i wykonawców wystąpiła pani Teresa Zima ze Szprotawskiego Domu Kultury.



Na koniec, obecne na Sali panie o imieniu Dorota otrzymały pamiątkowe karty imieninowe.


(Portret księżnej Doroty użyczony został przez Stowarzyszenie Nasze Zatonie)

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta wraz z burmistrzem Andrzejem Katarzyńcem, a z Zatonia przyjechał pan Jarosław Skorulski, autor ksiażek o księżnej Dorocie oraz prezes Stowarzyszenia Nasze Zatonie.


Pan Wojciech Olejarz o imprezie napisał TAK

(W poście wykorzystano zdjęcia autorstwa pana Jana Mazura.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz