czwartek, 21 lutego 2019

Zimowe hece z prawami dziecka w bibliotece - Ferie 2019


W tym roku mija 60. rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka i 30. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie ONZ Konwencji Praw Dziecka. Podczas wolnego czasu uczestnicy zajęć dowiedzieli się o tym, że mają swoje prawa i odkryli ich głęboką treść. 

W rozmowach z dziećmi pomogła książka 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci, która pogłębiła refleksje na temat praw dziecka. Dzieci znalazły w niej dowcipne teksty i bliskie najmłodszym sytuacje.


Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.
Janusz Korczak


Już pierwszego dnia uczestnicy zajęć wysłuchali opowiadania z książki 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci. Opowiadanie dowiodło, że tak jak osoby dorosłe, dzieci mają swoje prawa, z których powinni korzystać. Potem przyszedł czas na zabawy! Na początku każde dziecko przedstawiło się, a zabawa w pająka pomogła w zapamiętaniu imion. Kiedy już się poznały, rozpoczęły się zabawy m.in. z Ready, Set, Move!  To pomoc edukacyjna łącząca zabawę ruchową z poznawaniem liczb, kolorów oraz podstawowych czasowników. Zestaw umożliwia wykonywanie następujących ćwiczeń: pajacyki, przysiady, skłony, bieg w miejscu, ruchy rękami, podskoki.



Z kolejnego opowiadania Joanny Krzyżanek „Prawo do równouprawnienia, czyli Jadzia Trufla, Kaczuszki, Gruszki” dzieci dowiedziały się, że pani Teresa Trufla startowała 
w wyborach na nową gospodynię miasteczka, a jej program zamykał się w jednym zdaniu, aby w całym miasteczku panowało równouprawnienie. Po prostu mały  i duży miałby korzystać z tych samych praw. Dzień po dniu poznawaliśmy kolejne przysługujące im prawa i dyskutowały na ich temat. Na warsztatach plastycznych wykonane zostały portrety ojców i laurki dla Kasi, która tego dnia obchodziła swoje urodziny. 


Z okazji Dnia Babci i Dziadka zostały namalowane i ozdobione kolorowe kartki oraz napisane życzenia.  Dzieci opowiadały o tym, jak cudowne są babcie i wspaniali dziadkowie.
Na podstawie opowiadania „Prawo do wyrażania swoich poglądów, opinii i emocji” Anny Sójki powstała scenka - sąd nad mamą. Biblioteka zamieniła się w salę sądową, dzieci wcieliły się w rolę oskarżycieli, obrońców, ławników i oczywiście sędziów. Wysuwały swoje postulaty i broniły oskarżoną mamę. Rozprawa zakończyła się uniewinnieniem oskarżonej, okazało się, że zarówno dzieci jak i rodzice mają swoje racje. Kiedy była piękna pogoda odbywały się spacery po parku, w którym jest tyle ciekawych miejsc. Dzieci bawiły się na placu zabaw i dokarmiały ptaki. 

Natomiast w Bibliotece dominowały zabawy w zajączka, w państwa miasta i kodowanie z robotem Photonem. Robot edukacyjny Photon jest interaktywnym robotem, który  pomaga najmłodszym poprzez zabawę i rywalizację nauczyć się logicznego myślenia podstaw programowania. To nowa oferta naszej Biblioteki. Na warsztatach plastycznych wykonały swoje paszporty, w których nakleiły zdjęcia wykonane na bibliotecznej ściance. Nie zabrakło też zabaw w kolorowych kulkach na sali zabaw, które uatrakcyjniły wspólnie spędzane chwile.


Gościem Biblioteki była Elżbieta Rakotoarison instruktor turystyki kwalifikowanej. Pani Ela udzieliła porad  jak radzić sobie w momencie zagrożenia. Wymieniła sposoby wzywania pomocy – ogień, sygnał świetlny i dźwiękowy oraz zasady zachowania bezpieczeństwa  w górach.


Dwa tygodnie zajęć upłynęły, jak jeden dzień. Wszyscy bawili się doskonale, zawarli nowe znajomości i dowiedzieli się ciekawych rzeczy, a pizza smakowała wybornie :-)


                                                                                               Bożena Maksymowicz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz