poniedziałek, 24 lutego 2014

Z kart historii miasta - spotkanie z regionalistą


     Kolejny już rok, w rocznicę walk o miasto Biblioteka organizuje dla mieszkańców Żagania spotkanie z regionalistą Marianem Świątkiem. Pan Marian jako znawca historii Żagania, posiadacz bogatych zbiorów przedwojennych zdjęć, widokówek i innych dokumentów graficznych chętnie dzieli się swoją wiedzą z tymi, którzy chcą poznać historię swojego miasta. 
     19 lutego 2014 r. w Czytelni Ogólnej obecni na spotkaniu, na dużym ekranie mogli zobaczyć kopie najstarszych rycin przedstawiających wizerunek Żagania, zdjęcia i widokówki z końca XIX w. oraz początku wieku XX. Pan Marian  ciekawie opowiadał, co mieściło się w poszczególnych kamienicach, do kogo należały i czym zajmowali się właściciele, a nawet wspominał o ich potomkach, którzy też przyczynili się do wzbogacenia jego zbiorów.
     Choć to już kolejne takie spotkanie, zawsze jest coś nowego, jakieś nowe materiały, związane z nimi ciekawostki, ludzie czy anegdoty. Wszyscy z przyjemnością i zainteresowaniem słuchaliśmy, patrzyliśmy i uczyliśmy się historii naszego miasta. Dzięki tym spotkaniom dowiadujemy się jak wyglądał Żagań do końca II wojny światowej, tuż po wojnie i wiemy, czego już nie ma, co zostało bezmyślnie zniszczone, czy też co wcześniej mieściło się w poszczególnych zabytkowych obiektach. 

Wielkie dzięki Panie Marianie :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz