sobota, 2 sierpnia 2014

Obrazy Alicji Wolskiej i Motyw książki w ekslibrisie

     W Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Iłowej, 26 lipca, w ramach kolejnego Spotkania ze Sztuką, otwarto dwie wystawy. 
     Żagański artysta, pan Gustaw Lis, parę dni wcześniej wrócił z pleneru w Lewinie Śląskim, ale wystawę 80 ekslibrisów z własnych zbiorów przygotował już wcześniej. Tym razem tematem jest motyw książki. Prezentowane księgoznaki wykonane są różnymi technikami przez siedmiu artystów z różnych miejscowości w Polsce. Pan Gustaw przedstawił sylwetki i biogramy artystyczne autorów. 

Poniżej kilka fotek z wystawy i oczywiście po jednym ekslibrisie każdego artysty:Agnieszka Lipska, technika komputerowa, 2014

Andrzej Buchaniec, linoryt

Eugenia Siejkowska z Żagania, pleksikoryt, 1987

Karina Kopczyńska-Janiszewska, technika komputerowa, 2012

Rajmund Aszkowski, technika komputerowa, 2006

Ryszard Bandosz, linoryt, 2006

Ryszard Łomański, linoryt, 1996

     W tym samym dniu odbył się wernisaż wystawy malarstwa żagańskiej artystki Alicji Wolskiej. Spotkanie poprowadziła pani Maria Żarska - Dyrektor GCKiS. O swoich obrazach, twórczości, motywach i inspiracjach mówiła sama autorka.      Alicja Wolska z Żaganiem związana jest od 1976 r. Przez wiele lat kierowała żagańskim oddziałem jednego z największych polskich banków. 
      Rok 2009 był dla niej rokiem przełomowym, bowiem pożegnała się zawodowo z finansami, a zwróciła ku sztuce i podjęła studia w zakresie malarstwa na Wydziale Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po uzyskaniu dyplomu uprawia akryle, pastele, maluje na jedwabiu, stosuje też technikę zwaną batikiem. Bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych.
     W Bibliotece,  w maju b.r., prezentowała  głównie obrazy malowane na jedwabiu. (Post z 16 maja 2014 r.)
     W pracach prezentowanych na wystawie zatytułowanej Gdzieś...pomiędzy... można odnaleźć motywy czerpane z natury, przekształcone przez autorkę w konstruktywistyczne schematy. Inspiracją do niektórych były przedmioty i budowle, które z upływem czasu uległy destrukcji. Zgeometryzowane kształty oraz zapamiętane barwy tworzą formy niemal abstrakcyjne. Ważnym źródłem inspiracji dla pani Alicji jest także otacająca przyroda i jej autorskie przetworzenie. Prezentowane na wystawie obrazy wykonane są w różnych technikach.  Kilka z nich udało się sfotografować:

Akryl na płótnie

Malowany na jedwabiu

Akryl na płótnie

Batik

Techniki mieszane

    Obie ekspozycje: ekslibrisów siedmiu artystów z różnych stron Polski oraz obrazy pani Alicji Wolskiej,  można zwiedzać w GCKiS w Iłowej do końca sierpnia. Byłam, podziwiałam i polecam :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz