wtorek, 9 czerwca 2015

Noc Bibliotek w MBP w Żaganiu


     W tym roku, 30 maja, miało miejsce pierwsze krajowe wydanie Nocy Bibliotek. U nas Oddział dla Dzieci i Młodzieży organizuje Noc w Bibliotece do rana od kilku lat, ale oczywiście przyłączyłyśmy się do wydania krajowego i bardzo popieramy tą inicjatywę.
     W sobotę, Biblioteka otworzyła swoje podwoje o nietypowej godzinie, bo dopiero o 18.00 i była otwarta do 23.00. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży królowały wiersze Juliana Tuwima, a szczególnie Lokomotywa, którą przeczytała Pani Małgorzata Zdanowicz, nastawniczy PKP PZK. Nasze Koleżanki, Ala i Bożenka, również wystroiły się w kolejowe mundury i czapki, a dzieci wykonały z papieru i kartonów lokomotywę i wagony. Pasażerami tego pociągu były zwierzęta. Na gwizdek pan Małgosi tabor wyruszył do znajdującej się przy kompleksie pałacowym Młynówki. Po powrocie, rozbawione i rozochocone wpadły do Oddziału dla Dorosłych po książki do ułożenia domina. Ułożyły je na korytarzu pałacowym, a nie było takie łatwe, bowiem postawienie tak dużej ilości książek w pozycji pionowej okazało się nie lada wyzwaniem. Za to kłaaadły się jak prawdziwe domino :-) Potem przyszedł czas na gry i zabawy aż do 23.00.

   U nas natomiast było nieco mniej ruchu, ale też przyjemnie. Pewien pan,  Użytkownik Biblioteki, dotrzymywał nam towarzystwa przez kilka godzin. Regionalista żagański, Pan Marian Świątek przyprowadził Gości z Niemiec, którzy okazali się miłośnikami kolejnictwa i z przyjemnością i zainteresowaniem oglądali wystawę Historia Kolejnictwa w Żaganiu. Żywo komentowali przedwojenne eksponaty, porównywali zdjęcia stare i współczesne. Odwiedził nas również mieszkaniec Żagania, który o tym, że trwa Noc Bibliotek dowiedział się z radia i przyszedł sprawdzić, czy rzeczywiście biblioteka jest jeszcze otwarta (było to przed godz. 22.00) i ... stwierdził, że chce czytać.  Zapisał się i wypożyczył książki. Sporo ruchu wywołały dzieci, które przyszły po książki do układania domino w holu, a potem je zwracały. Były tak podekscytowane, że odbyło się to prawie szturmem ;-) Poza tym, kiedy była cisza i spokój ;-) był czas na ideę bookcrossingu czyli na uwolnienie ok. 30 książek i nadanie im wygenerowanego przez system numeru, bowiem 18 czerwca przypada XII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.
    I tak Noc Bibliotek minęła nam bardzo przyjemnie i nawet nie zauważyłyśmy upływu czasu. 
    Będą kolejne :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz