piątek, 30 września 2016

Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante w DKK dla dorosłych


Pierwszą lekturą po wakacjach była książka włoskiej pisarki Eleny Ferrante Genialna przyjaciółka. Elena Greco mając sześćdziesiąt sześć lat dowiaduje się, że jej przyjaciółka z dzieciństwa nagle zniknęła bez śladu. Wie, że Lila zawsze chciała zniknąć ze świata, w którym przyszło jej żyć i próbuje ustalić motywy tego postępku. Zaczyna analizować dokładnie i przenikliwie ich wzajemne relacje od początku przyjaźni, nie pomijając nikogo z otoczenia, z osiedla w którym mieszkały, rosły, kształtowały swoje charaktery. Ona sama wydaje się grzeczna i poukładana, natomiast Lina jest jej zupełnym przeciwieństwem: jakby zbuntowana, zła, ale też nieprzeciętnie zdolna i inteligentna, pozbawiona przez najbliższych prawa do dalszej nauki i rozwoju, zmuszona do pogodzenia się z losem, do radzenia sobie i układania życia w środowisku, od którego tak się wyróżnia.
Powieść o wzlotach i upadkach niezwykłej, bo zarazem pięknej i trudnej  przyjaźni dwóch dziewczynek, później nastolatek i kobiet z ubogiego przedmieścia Neapolu zachwyciła nas wszystkie bez wyjątku. Mamy tutaj wszystko: obraz społeczeństwa południowych Włoch w połowie XX w., przenikliwą obserwację wydarzeń, postaci i ich charakterów, przyjaźń we wszystkich jej barwach, trudne dzieciństwo, przemoc w rodzinie, dojrzewanie, miłość, zazdrość i rywalizacja. Życie, po prostu życie ze wszystkimi swoimi blaskami i cieniami. Drobiazgowe opisy nie nudzą, wręcz przeciwnie. Książka napisana jest pięknym, prostym i bardzo dosadnym językiem, który przemawia do każdego czytelnika. Wszystko przedstawione jest jakby z perspektywy lat, nie budzi już wielkich emocji w narratorce i tym samym w czytelniku, ale czyta się ją z zainteresowaniem. Bohaterki natomiast, dwie przyjaciółki i ich postępowanie względem siebie i innych oraz ich życiowe wybory, poruszyły nas do głębi. Na uwagę zasługuje też trafność spostrzeżeń i prostotę w jakże celnym opisie uczuć, jakie towarzyszyły narratorce w różnych sytuacjach. Uczucia, do jakich większości trudno przyznać się przed sobą samym, autorka opisuje krótko i zwięźle z mistrzowską prostotą.  Jest o czym rozmawiać, analizować i poddawać ocenie.
Niektóre panie przeczytały już dwa kolejne tomy i wprowadziły nas w dalsze losy Liny Cerullo i Eleny Greco, ale zdania na ich temat były tak podzielone, że wszystkie postanowiłyśmy przeczytać kolejne części i poddać je własnej ocenie. Z tego powodu do rozmowy o losach bohaterek Genialnej przyjaciółki jeszcze wrócimy.  Książkę naprawdę polecamy :-)


   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz