poniedziałek, 12 września 2016

Żagań sprzed lat - wystawa fotografii Jana Mazura

     3 września uczestniczyłyśmy w otwarciu wystawy fotograficznej Jana Mazura Żagań sprzed lat zorganizowanej z inicjatywy i wg aranżacji Gustawa Lisa przez Centrum Kultury w holu Pałacu Książęcego. Był to jednocześnie benefis 50 lecia fotograficzno-kronikarskiej działalności Pana Janka. Pan Jan od kilkudziesięciu lat utrwala na zdjęciach społeczne i kulturalne życie miasta, zachodzące w nim zmiany urbanistyczne, gospodarcze. To głównie dzięki niemu możemy dzisiaj zobaczyć poszczególne etapy powstawania nowych budynków, bloków mieszkalnych, porównać wygląd poszczególnych ulic sprzed kilkudziesięciu lat z obecnym. 
     Swoje zdjęcia Pan Mazur udostępnia dla różnych publikacji, z powodzeniem bierze również udział w konkursach fotograficznych zajmując najwyższe lokaty.
   Na prezentowanych fotografiach z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia widoczne są stare, zagracone mocno podwórka, które dzisiaj prawie sterylne, nie sprzyjają takim zabawom, jakie się kiedyś na nich odbywały. Inne przypominają nam czyny społeczne, różne imprezy, uroczystości i święta państwowe i kościelne, zabawy. Albo wykopki! Kilku umorusanych, ale jakże zadowolonych chłopców na polu, nie tylko im samym przypomina tamte minione czasy. Dzisiaj byłoby to niedopuszczalne. Sanepid, bhp itd itp. 
      Pan Janek jest w Żaganiu osobą zarówno znaną jak i oczekiwaną na różnych imprezach, wydarzeniach i przedsięwzięciach: jak jest Pan Mazur tzn, że będzie dużo zdjęć, a na FB jeszcze tego samego dnia, późnym wieczorem. Na uroczystość otwarcia wystawy przybyło więc dużo osób: przyjaciele, szkolni koledzy, znajomi, fotograficy, artyści i mieszkańcy. Były kwiaty, gratulacje i życzenia zdrowia, sukcesów oraz więcej i więcej :-) zdjęć oczywiście :-)
    Na wystawie wielu mieszkańców miasta może odszukać siebie, powspominać, pokazać dzieciom, wnukom.
      My natomiast serdecznie dziękujemy Panu Janowi za zaproszenie i oczywiście dołączamy się do życzeń :-)

Poniżej kilka fotek z otwarcia wystawy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz