środa, 7 września 2016

Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w Żaganiu


     Lekturę Narodowego Czytania w tym roku wybrano na drodze głosowania internetowego. Internauci wybrali książkę Henryka Sienkiewicza Quo vadis, powieść historyczną o zderzeniu odchodzącego świata pogańskiego i rodzącego się chrześcijaństwa, które przejmuje władzę nad światem. Qvo vadis to również powieść o miłości, która potrafi zmieniać człowieka.
   Podobnie jak w roku ubiegłym, Narodowe Czytanie w Żaganiu odbyło się na Placu Słowiańskim przy fontannie. W całym kraju akcja odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W Żaganiu organizatorem była Biblioteka wraz z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej przy ogromnym wsparciu spółki miejskiej Pałac Książęcy oraz Urzędu Miasta. Nad przebiegiem Narodowego Czytania w Żaganiu czuwała, opracowała scenariusz z podziałem na role i wprowadzała nas do każdej kolejnej części (a było ich sześć) Pani Wioletta Stachura, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum Publicznym nr 1.
       W rolach czytających usłyszeliśmy przedstawicieli władz miejskich, przedstawicieli jednostek samorządowych, służb mundurowych, żołnierzy 11 LDKP, żołnierzy 3 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych oraz nauczycieli.
       Wielką niespodzianką przygotowaną przez 11 LDKP był nie tylko wyświetlony film prezentujący czytanie Quo vadis przez żołnierzy na czołgach, ale przede wszystkim czytanie znanej na świecie, bowiem przetłumaczonej na 50 języków  polskiej powieści historycznej, przez żołnierzy amerykańskich w języku angielskim. Ten fakt zainteresował media i migawki można usłyszeć na filmach do których linki zamieszczono na stronie 


      Ćwiczący w Świętoszowie żołnierze amerykańscy wprowadzili wszystkich w lekturę przypominając pierwsze spotkanie Petroniusza z siostrzeńcem Markiem Winicjuszem. Po wersji anglojęzycznej usłyszeliśmy, dla porównania, wersję polską tego samego fragmentu w wykonaniu Burmistrza Miasta Żagań Pana Daniela Marchewki.
       Miłym akcentem wydarzenia były muzyczne występy Julii Łabudy z sekcji wokalnej Klubu Czarnej Dywizji, która jest tegoroczną laureatką Wojewódzkich Spotkań Pro Arte a także laureatką Ogólnopolskich Wojskowych Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego w Kołobrzegu. Julia, na zasadzie kontrastu, swoim pięknym głosem śpiewała o dziewczynach współczesnych, niekoniecznie dobrych wyborach, próbach oswojenia przemijania i odchodzenia.
Wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Żaganiu serdecznie dziękujemy za współpracę, za poświęcony czas i zaangażowanie, za naprawdę piękne czytanie przydzielonych ról. Próby nie było, ale wyszło rewelacyjnie. To było bardzo ekspresyjne czytanie. Brawo!
        Szczególne podziękowania składamy Pani Wioletcie Stachura. Za trud i czas (ostatnie wakacyjne dni!) poświęcony na opracowanie scenariusza, komentarza wprowadzającego do kolejnych części i za profesjonalne prowadzenie Narodowego Czytania w Żaganiu. Ogromne dzięki Pani Wioletko :-)
        W ubiegłym roku Pani Wioletta poprowadziła czytanie Lalki Bolesława Prusa, w tym Quo vadis… hm, ciekawe, co będzie lekturą Narodowego Czytania 2017?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz