wtorek, 5 marca 2013

Obecny budynek dworca kolejowego ma 100 lat

100 lat temu, 1 marca 1913 r. ukończono budowę obecnego budynku dworca kolejowego w Żaganiu. Historia żagańskiego kolejnictwa liczy 168 lat i jest to już 3 budynek dworcowy. Pierwszy przetrwał do roku 1876, w którym uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. 
Pierwsza biegnąca przez nasze miasto linia kolejowa łączyła Głogów z Jankową Żagańską, a pierwszy pociąg z Głogowa  na dworzec kolejowy w Żaganiu wjechał 26 lipca 1846 r., natomiast pierwszy polski pociąg osobowy na Ziemiach Odzyskanych przybył z Wrocławia Głównego 27 lipca 1945 r.
Przed I wojną światową krzyżowało się tutaj 7 linii kolejowych i kilka razy dziennie odjeżdżały ze stacji pociągi pospieszne do Wrocławia, Berlina, Drezna, Legnicy i Zgorzelca. Przed II wojną światową natomiast, polski wywiad posiadał na żagańskiej kolei swojego agenta, który identyfikował jednostki wojkowe i informował o ich przemieszczaniu. Podczas II wojny i tuż po niej, przez żagański dworzec przewieziono tysiące jeńców wojennych z całego świata. Najpierw Niemcy przywozili jeńców do znajdującego się w pobliżu jednego z największych obozów jenieckich III Rzeszy, a po wojnie Rosjanie wywozili żołnierzy niemieckich na wschód. W czerwcu 1971 r. na dworzec wjechała pierwsza lokomotywa spalinowa, a 31 maja 1991 r. -  przez stację w Żaganiu  ostatni raz przejechał pociąg z lokomotywą parową. 

    Budynek dworca kolejowego w Żaganiu z 1913 r. na starej widokówce.

(Źródła: Adamek Katarzyna, Świątek Marian R., Żagań znany i nieznany ; Powiat Żagański na dawnej karcie pocztowej, tekst i karty: Marian. R. Świątek ; http://kolejowepoludnie.blogspot.com)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz