sobota, 23 marca 2013

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem

     21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również nieformalny, ale chętnie obchodzony przez uczniów Dzień Wagarowicza. 21 marca to także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Międzynarodowy Dzień Lasów i Światowy Dzień Zespołu Downa.
     UNESCO w 1999 roku dzień 21 marca ustanowiło Światowym Dniem Poezji.
    W tym dniu w Bibliotece odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych oraz spotkanie z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem, który poetą wprawdzie nie jest, ale przyznał się, że kiedyś wiersze pisał. Naszym lokalnym poetom poświęcono gazetkę "Poeci są wśród nas". 

Krzysztof Koziołek - absolwent polotologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, dziennikarz, pisarz, autor powieści przygodowych, sensacyjnych, thrillerów i kryminałów typu skandynawskiego. Jego wydana w roku 2009 Święta tajemnica przez niektórych krytyków uznana została za pierwszy w Polsce kryminał skandynawski. Kolejną książką tego typu jest kryminał Bóg nie weźmie w tym udziału (2012). Krzysztof Koziołek sam wskazuje różnicę między kryminałem skandynawskim, a jego kryminałem. Otóż dla większości pisarzy skandynawskich piszących powieści kryminalne, intryga kryminalna stanowi tylko tło do podejmowanych tematów ważnych społecznie. U Koziołka natomiast jest odwrotnie: to kwestie społeczne stanowią tło, dla niego najważniejsza jest właśnie intryga kryminalna, akcja i jej tempo. Młody pisarz (rocznik 1978) jest również autorem opartego na faktach thrillera sądowego Instrukcja 0066. Bohaterem jest  postać autentyczna,  policjant i antyterrorysta, Stanisław Szafran. Nadzwyczaj skuteczny  w swych działaniach pada ofiarą pomówień przestępców, a system, którego strzegł, życie jego i jego rodziny zamienia w koszmar. Innym thrillerem z zawrotnym tempem akcji jest książka Premier musi zginąć. Piszący dopiero od 5 lat Krzysztof Koziołek, ma na swoim koncie jeszcze kilka innych równie ciekawych powieści. W przygotowaniu jest thriller prawniczy Ława przysiegłych. Za Miecz zdrady został zgłoszony do prestiżowej nagrody Paszport Polityki 2010 w kategorii literatura oraz do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2010. W roku 2011 otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego pisarza lubuskiego. 
     W spotkaniu z nowosolskim pisarzem wzięła udział także młodzież z sekcji dziennikarskiej działającej przy Centrum Kultury pod kierunkiem pani Ewy Kopczyńskiej. 


Powieści Krzysztofa Koziołka dostępne w Bibliotece:

Bóg nie weźmie w tym udziału
Droga bez powrotu
Miecz zdrady
Premier musi zginąć
Święta tajemnica
Trzy dni Sokoła
Instrukcja 0066 - będzie dostępna po opracowaniu

Zapraszam do lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz