środa, 27 marca 2013

Wielkanoc tuż tuż, a do wiosny daleko

     Zima wprawdzie nie odpuszcza, ale przyroda też jej nie ustępuje. Tu i tam są już widoczne krokusy, przyleciały nawet bociany! - jeśli ktoś nie pomoże im przetrwać, to jeszcze większy niż demograficzny prawie gwarantowany ;-)  Jednak stare przysłowie mówi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni i wszystko wskazuje na to, że w tym roku Święta Wielkiej Nocy odbędą się w zimowej scenerii.   
   
    Nie przeszkadza to jednak w przygotowywaniu ściśle wpisanych w tradycję Świąt Wielkanocnych pisanek. Właśnie w przygotowywaniu, a nie w malowaniu ponieważ dzisiaj jaja zdobi się na wiele sposobów. Można po nich tradycyjnie pisać woskiem i potem gotować w barwniku, wyskrobywać piękne wzory na już ufarbowanych, oklejać i wyklejać ziarnami, nićmi, koralikami, malować wydmuszki jaj. Można też ubierać je w "koszulki" wydziergane szydełkiem lub z misternej frywolitkowej koronki. Są tacy artyści, którzy nawet wiercą w skorupce dziurki tworząc w ten sposób niezwykle delikatne pisanki ażurowe. 
     Choć w Internecie jest wiele stron, na których można podziwiać pisankowe arcydzieła, to dzisiaj pokażę niewielki wycinek działalności Biblioteki na rzecz podtrzymywania tradycji i kształtowania poczucia piękna, estetyki i zamiłowania do sztuki i sztuki rękodzieła. W Bibliotece bowiem również trwają przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Jak co roku, młodociani Czytelnicy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pod kierunkiem naszej koleżanki Bożenki Maksymowicz wykonują piękne kartki świąteczne i pisanki. Pani Bożenka zajmuje się pisankami również w domu, by później obdarowywać nimi swoich bliskich: 

     Nas też nie pierwszy już raz obdarowała. O! w tym roku takimi: 

     W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży powstają pisanki różnej wielkości. Niektóre wyglądają jakby były z jaj strusich. 


Jeden z Czytelników, nastoletni Kuba podjął nawet próbę wykonywania pisanek ażurowych. Z uwagi na kruchość skorupki jaj, wiercenie w nich wymaga niezwykłej delikatności i precyzji. Brawo! Oto i one:


Poniżej jeszcze pisanki wykonane przez dorosłą Czytelniczkę Biblioteki, panią Terenię:


I jeszcze pisanki ubrane w misterne koronki frywolitkowe:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz