poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Lektor Bernharda Schlinka w DKK dla dorosłych


24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem omawiana była powieść Lektor Bernharda Schlinka, niemieckiego prawnika i powieściopisarza.
Książka opowiada o romansie  pięknej, dojrzałej kobiety z piętnastoletnim chłopcem kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Pewnego dnia Hanna pomaga choremu na żółtaczkę Michaelowi, który po kilku miesiącach domowej izolatki, postanawia odnaleźć kobietę i podziękować jej za uratowanie życia. Tak powoli budzi się uczucie i namiętność. Podczas każdego spotkania kobieta każe sobie czytać książki i w ten sposób Michael zostaje jej Lektorem. Pewnego razu chłopiec przychodzi do mieszkania Hanny, i stwierdza, że ukochana znika bez śladu. Po kilku latach, już jako student prawa, Michael spotyka kobietę na sali sądowej w roli oskarżonej. W trakcie procesu poznaje jej mroczną tajemnicę. Była strażniczką w obozie koncentracyjnym. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna ukrywa o sobie prawdę, której wstydzi się bardziej niż zbrodni popełnionych podczas wojny .
Książka wywołała wiele emocji u czytelniczek. Zgodnie uznały, że tą powieść smakuje się i czyta z zapartym tchem do samego końca. Autor stawia sobie wysoko poprzeczkę w bardzo trudnej tematyce wojennej, udaje mu się stworzyć dzieło przejmujące i wyjątkowe. Hanna u jednych pań wzbudziła współczucie, u drugich odrazę i niechęć. Zgodnie przyznały, ta pozycja jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej zaskakująca .
                                                                                                                        Karolina Skowrońska        Brak komentarzy:

Prześlij komentarz