poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Z poezją i piosenką przez zwyczajne życie - spotkanie z Danutą Pławińską    
    16 kwietnia 2015r. odbyło się spotkanie z Danutą Pławińską  z Mirostowic Górnych. Z  przyjemnością mogłyśmy zaprezentować społeczności żagańskiej  twórczość literacką i artystyczną poetki, wysłuchać wierszy i tekstów  piosenek,  oraz poznać jej przygodę z pisarstwem.
     Pierwszy wiersz Pani Danuta napisała w wieku siedemnastu lat dla koleżanki przeżywającej miłosne rozterki. W późniejszym okresie, w zależności  od  różnych sytuacji i zdarzeń życiowych, tworzyła  z miłości do dzieci, wnuków i męża. W  prostocie jej poezji  odnajdujemy oczarowanie otaczającą nas przyrodą, wiarę w Boga i ludzi.  Jednak prawdziwą radość sprawiło Pani Danucie pisanie piosenek dla zespołu Wesoła Gromada, do którego również należy.  Odkryła wówczas swój talent przed społecznością lokalną, a jej twórczość wyszła  poza kręgi województwa lubuskiego. Muzykę do tekstów piosenek pisze pan Jerzy Drzewiecki. Poezję prezentowała m. in. na Festiwalu  Współczesnej Kultury Ludowej  w Katedrze św. Jana Chrzciciela w  Kamieniu Pomorskim. Pani Danuta Pławińska prawdziwy sukces osiągnęła w 2000 roku  zostając  laureatką nagrody I i III stopnia w kategorii: Pieśni i piosenki w konkursie na Współczesną Poezję Ludową i Scenariusz Widowiska Zwyczajowego pod patronatem senatora Zbyszka Piwońskiego.
Poetka opublikowała cztery tomiki poezji:

1. Wiersze: samotna i krucha, Wolsztyn [b.r.]
2. To dla mnie mamo!, Zielona Góra [b.r.]
                                        3. Samotna i krucha, Zielona Góra 2001
                                        4. Zwyczajne życie, Bieniów 2014 
 
     Zespół Wesoła Gromada skupia w swoich szeregach dziewięć  pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirostowic Górnych i swoim repertuarem uświetnia uroczystości i imprezy okolicznościowe odbywające się w gminie, powiecie i województwie lubuskim.  Tym razem czynnie uczestniczył w zorganizowanym przez Bibliotekę spotkaniu autorskim prezentując twórczość koleżanki.

      Wieczór upłynął nam w miłej i sympatycznej atmosferze. Spotkanie profesjonalnie poprowadził Pan Donat Linkowski, redaktor Radia Zachód, za co serdecznie dziękujemy :-)

        Elżbieta Buganik

 
Pani Danuta z rodziną i Mirosławem Tomiczem 

Pani Danuta Pławińska z żagańską poetką i autorką tekstów piosenek śpiewanych przez zespół Pod Różą - Stanisławą Szczepanik i Mirosławem Tomiczem


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz