piątek, 15 maja 2015

Bibliotekarze też mają pasje

     Bibliotekarzy zwykle łączy się z książkami i zamiłowaniem do czytania. I tak ma być. Bibliotekarz musi czytać. Literatura jednak to jedno, a świat wokół to drugie. Bibliotekarze nie tylko czytają. Z zamiłowaniem oddają się innym pasjom i są w tym bardzo kreatywni. W tym roku, już kolejny raz, wzięłyśmy udział w Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Impreza o zasięgu krajowym trwa już od 2004 r. i organizowana jest przez Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Żary, Miejską Bibliotekę Publiczną w Żarach. Patronat obejmuje nad nią Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
    Od samego początku, celem Przeglądu jest ukazanie środowiska bibliotekarzy w nieco innej perspektywie, pokazanie jego zainteresowań, pasji, twórczości czy zamiłowań kolekcjonerskich. 
    W tym roku, swoje prace nadesłało 26 bibliotekarzy z różnych miejscowości w kraju: Sieradza, Olsztyna, Białej Podlaskiej, Częstochowy, Augustowa, Boguszowa-Gorce, Szczecina, Bieniowa, Wrocławia, Żar, Żagania, Przemyśla, Starachowic, Zamościa, Włodawy, Ostrowa Lubelskiego, Świebodzina, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.
   Czym zajmują się bibliotekarze? Może raczej czym się nie zajmują? 

    Oddają się rękodziełu artystycznemu: wykonują piękne dekoracje z papieru, lepią figurki z gliny, malują obrazy, tworzą piękne lalki i inne dekoracje z różnych materiałów. Dziergają piękne serwety i inne ozdoby splotem frywolitkowym, szydełkują bombki, koszyczki, pisanki, czapeczki i nawet maskotki, wytwarzają biżuterię, tworzą grafikę komputerową m.in. ekslibrisy, fotografują. Kochają folklor i historię. Na podstawie zachowanych źródeł potrafią skrupulatnie rekonstruują odzież historyczną, śpiewają w zespołach ludowych. No i piszą. Piszą poezję i prozę, publikują teksty w czasopismach branżowych i innych. Oddają się pasjom kolekcjonerskim. Poza czytaniem pochłania wiele innych zainteresowań z różnych dziedzin sztuki, kultury, życia społecznego, sportu.
     Pewne jest, że nie tylko w bibliotekach, zakopanych wśród książek, można nas spotkać. Przypięty nam stereotyp jest bardzo dla nas niesprawiedliwy, bowiem jesteśmy kreatywni, czujemy się atrakcyjni i fajnie jest czasem wychylić się nieco zza regałów i pokazać co się robi. Temu właśnie służy Wystawa Krajowa Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Koleżankom i Kolegom z żarskich bibliotek serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Miło było spotkać się z Wami, z innymi osobami, które już znamy i poznać inne, porozmawiać na różne tematy. 
     W imprezie udział wzięła Delegacja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze, swoją obecnością zaszczyciła nas również była wieloletnia dyrektorka WiMBP, Członek Honorowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Pani Maria Wasik.
     Spotkanie, jak zawsze, było świetnie przygotowane, fantastyczni ludzie - koleżanki i koledzy po fachu :-), dużo pięknych i inspirujących prac do oglądania no i pyszny poczęstunek. Za rok znów się spotkamy :-)

Prace, które prezentowały Koleżanki z naszej Biblioteki :-)

 Karolina Skowrońska, Oddział dla Dorosłych

 Lila Kwiatkowska, Dział Gromadzenia

Bożenka Maksymowicz, Oddział dla Dzieci i Młodzieży


Fotki z otwarcia 12. Wystawy Krajowej Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy


Zdjęcie nadesłane z MBP Żary

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz