poniedziałek, 18 maja 2015

Bukiet splątanych myśli - Wernisaż wystawy ekslibrisów i poezji Agnieszki Lipskiej

  
     Ekslibris to maleńki obrazek na kartce papieru wklejany do książki po wewnętrznej stronie okładki i stanowiący jakby podpis jej właściciela, choć właściciel nie jest jego autorem. Podobnie jak portret przypisany jest wyłącznie jednej osobie i choć od powstania pierwszego ekslibrisu minęło już kilkaset lat to w tej kwestii nic się nie zmieniło. Portret pokazuje nam wizerunek danej osoby, natomiast ekslibris poprzez wykonany przez artystę rysunek graficzny wskazuje na jego zainteresowania, osiągnięcia, czyny czy pełnioną funkcję. Bez względu na to, w jakich przez wieki wykonywany był technikach i jakie nastąpiły w tym zakresie zmiany, ekslibris zachował swoją pierwotną formę. Obowiązkowo łączy rysunek z pismem. Musi zawierać, oprócz grafiki, napis "Ex Libris" bądź "Ekslibris" i nazwisko osoby bądź instytucji, której jest dedykowany. Ekslibris zawiera w sobie jakąś przedstawioną w skrócie myśl podobnie jak wiersz. Stąd tytuł prezentowanej u nas wystawy ekslibrisów i poezji Agnieszki Lipskiej zaczerpnięty z tytułu jednego z wierszy: Bukiet splątanych myśli.       Agnieszka Lipska

   Absolwentka UAM w Poznaniu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Nauczyciel w Szkole Podstawowej. Zajmuje się malarstwem sztalugowym o tematyce zarówno abstrakcyjnej jak i realistycznej oraz grafiką komputerową tworząc głównie ekslibrisy, które prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Pisze również wiersze, w których prezentuje swoistą filozofię szarej prozy życia.
        Za ekslibrisy i poezję otrzymała nagrody i wyróżnienia.

Po więcej informacji o Autorce i jej bogatym dorobku artystycznym oraz do oglądania innych prac zapraszam  

TUTAJ  

     Po przywitaniu Gości i wprowadzeniu do tematu przez bibliotekarkę, głos zabrał kurator wystawy, żagański plastyk i kolekcjoner Gustaw Lis. Pan Gustaw mówił o kolekcjonerstwie, kolekcjonowaniu ekslibrisów, przedstawił w skrócie biogram artystyczny Agnieszki Lipskiej i czytał wiersze. Czytali je również pracownicy i sympatycy Biblioteki oraz żagańska poetka Stanisława Szczepanik i członkowie zespołu Pod Różą, który zakończył spotkanie krótkim koncertem. 
Wybór nie był przypadkowy ponieważ zespół Pod Różą śpiewa właśnie poezję, a właściwie teksty piosenek tworzonych przez kierowniczkę, Panią Stanisławę Szczepanik, do których muzykę komponuje Pan Włodzimierz Czernisz. Zespół w tym roku obchodzi 20 - lecie swojej działalności.

     Serdecznie dziękujemy Panu Gustawowi Lisowi za udostępnienie zbiorów i organizację wystawy oraz zespołowi Pod Różą za czynny udział w imprezie i piękny koncert.

Jeden z ekslibrisów wykonanych przez Agnieszkę Lipską dla Gustawa Lisa, który zawiera sympatyczny motyw 
pomnika Niedźwiedzia WojtkaWystawę można odwiedzać do końca czerwca. Zapraszamy :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz