Wczoraj odbył się Poetycki Koncert Życzeń w nastroju wigilijnym i to już ostatnie u nas takie uroczyste, obfitujące w poezję i muzykę spotkanie z mieszkańcami miasta w tym roku.
Jak Wigilia i Boże Narodzenie to oczywiście kolęda. Ale jak daleko w dziejach sięga jej historia? Czy od początku dotyczyła narodzin Dzieciątka Jezus? Od kiedy związana jest z tradycją chrześcijańską? Historię kolędy i kolędowania oraz jego przesłanie od czasów starożytnych poznaliśmy już na początku spotkania, zanim przystąpiliśmy do czytania poezji.
Wierszami poetów polskich tematycznie związanymi z Wigilią Bożego
Narodzenia wprowadziliśmy się w nastrój radosnego oczekiwania na te najbardziej zapadające w naszej pamięci i
najbardziej rodzinne święta. Miłą niespodzianką było to, że uczestnicy czytali nie tylko wiersze wybrane przez nas, ale i własne oraz wybrane i przyniesione przez siebie. Swój wigilijny wiersz czytała żagańska poetka Pani Wiesława Siekierka i Pani Jola. Wszystkie, prezentowane z wyczuciem teksty, pobudzały do refleksji nad Świętami Bożego Narodzenia, nad Wigilią, nad tym, co Święta przyniosą nam i innym. Innym ludziom. Światu.
Zwieńczeniem wieczoru był występ zespołu młodzieżowego SUNNIAKI ze Szprotawskiego Domu Kultury. Dziewczęta pięknie zaśpiewały kilka kolęd zespołowo i solo. Po raz pierwszy wykonały również ułożoną wspólnie, własną kolędę "Cały świat kolędy śpiewa", do której muzykę skomponowała instruktorka śpiewu Pani Katarzyna Kucharz.
Utrwalił wszystko aparatem fotograficznym i udostępnił Pan Jan Mazur.
Utrwalił wszystko aparatem fotograficznym i udostępnił Pan Jan Mazur.
Poetycki Koncert Życzeń wywołał tylko delikatną aurę tych najbardziej magicznych świąt. Świętować będziemy za dwa tygodnie.
Jeszcze całe dwa tygodnie przygotowań i radosnego, pełnego nadziei czekania, oczekiwania i wyczekiwania ... Oby tej radości i spełnienia nadziei dla każdego starczyło i dla każdego stało się zadość :-)
(Foto: Jan Mazur)
Zespół Sunniaki powstał we wrześniu 2014 roku i działa jako sekcja Szprotawskiego Domu Kultury. Pracuje w dwóch grupach: dziecięcej (7-10 lat) i młodzieżowej (11-26 lat). Jedni uczą się trudnej sztuki posługiwania się głosem, inni śpiewają dla przyjemności i relaksu, ale wszyscy razem tworzą całość. Nie ma lepszych ani gorszych. Śpiewają jako grupa i pojedynczo. Choć działają niewiele ponad rok, to mają już pierwsze sukcesy, które motywują ich do dalszych działań. Soliści byli laureatami w finale przeglądu Pro Arte, a jako grupa zajęli I miejsce w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Na próbach spotykają się dwa razy w tygodniu. Swoim śpiewem urozmaicają wiele wydarzeń kulturalnych zarówno w Gminie Szprotawa jak i poza nią m.in. Dni Szprotawy, Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Lubinie, Dni Seniora i wiele innych. Instruktorką i opiekunką artystyczną zespołu jest Katarzyna Kucharz.
(Foto: Jan Mazur)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz