wtorek, 1 grudnia 2015

Służące Kathryn Stockett w DKK dla dorosłych
    W czwartek, 26 listopada, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone powieści Służące amerykańskiej pisarki Kathryn Stockett. Akcja książki dzieje się w latach sześćdziesiątych XX wieku, w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missisipi, gdy segregacja rasowa była jeszcze bardzo silna, a czasem wręcz brutalna i bezwzględna. Narracja prowadzona jest z trzech różnych punktów widzenia: zatrudniających służące białych, czarnoskórych służących zatrudnionych w domach białych rodzin oraz białej dziennikarki zainteresowanej ich życiem, pracą i zbierającej materiały do książki.
    Autorka, przedstawiając trudne i skomplikowane relacje między tymi dwiema grupami społecznymi, chciała wpłynąć na zmianę mentalności Amerykanów. Przedstawiła wiele bolesnych problemów kulturowych, społecznych i obyczajowych. Fabuła powieści chwyta za serce, buduje napięcie i wywołuje szereg skrajnych emocji.
Książka bardzo podobała się klubowiczkom. Panie jednogłośnie stwierdziły, że jej tematyka jest wciąż aktualna, bo czyż nadal na świece nie istnieje niewolnictwo?, czy nadal nie zatrudnia się służących? W niektórych przypadkach tylko nazwa ulega zmianie na tzw. pomoc domową, czy opiekunka do dziecka.
    Powieść cieszyła się ogromną popularnością w Ameryce, doczekała się tez ekranizacji, a odtwórczyni roli Minny zdobyła Oskara. Warto ją przeczytać, by poznać trudne realia współżycia i ścierania się ludności różniącej się przede wszystkim kolorem skóry w połowie poprzedniego stulecia w Stanach Zjednoczonych.
                                                                                                                                 Elżbieta Buganik
                                                                                                                             

       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz