środa, 23 marca 2016

Wieczór pieśni pasyjnej w wykonaniu zespołu kameralnego Con Anima Musica

     
 Sobota, wieczór, paskudna pogoda, przejmujące zimno,  ale Akustyczny Korytarz Opatów w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zastawiony krzesłami, ogrzewany światełkami świec dekoracji nawiązujących do Okresu Wielkopostnego i mającego się odbyć Wieczoru pieśni pasyjnej. I trochę stresu, zupełnie niepotrzebnego, bowiem żagańska publiczność jak zwykle spisała się na medal. Kochamy te chwile, kiedy brakuje miejsc i trzeba dostawiać dodatkowe  krzesła.
    W tym niezwykłym, historycznym miejscu pieśni pasyjne śpiewał Żagański Zespół Kameralny Con Anima Musica. Występ słowem wprowadzającym wzbogaciła zaprzyjaźniona z zespołem Wioletta Stachura, akompaniował na organach Wojciech Mazur, a na oboju Laura Szczepaniak. Gościnnie zaśpiewał z zespołem Adam Krzewiński. 
     Wzniosłość Męki Pańskiej, tajemniczość miejsca i wychylające się z mroku dziejów twarze augustiańskich opatów w połączeniu z anielskimi głosami utalentowanych pasjonatów muzyki dawnej z Con Anima Musica sprawiły, że koncert był niezwykle klimatyczny. 
     Na koniec, w pięknych słowach, swoje uznanie dla podjętej tematyki i dzieła zespołu oraz nadzieję na dalszą współpracę wyraził proboszcz Parafii ksiądz kan. Zygmunt Mokrzycki.


Podczas koncertu wykonano pieśni:
1.      Ogrodzie oliwny
2.      Żołtarz Jezusów – Władysław z Gielniowa, XVI w.
3.      Agnus dei – z Mszy h-moll J. S. Bacha
4.      Krzyżu święty nade wszystko
5.      Świętość krzyża
6.      Stabat Mater – Giovanni Battista Pergolesi
7.      Quando Corpus – Giovanni Battista Pergolesi
8.      Lacrimosa – W. A. Mozart
9.      Odszedł Pasterz
10. Per Crucem – P. Pałka
11. Dobranoc Głowo Święta

12. Już się zmierzcha – Wacław z Szamotuł – XVI w. 

Con Anima Musica J Czekamy na następny koncert J
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz