wtorek, 2 kwietnia 2013

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci    2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego pisarza i poety, znanego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena (02.04.1805 - 04.08.1875) od roku 1967 obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Każdego roku nadawane mu jest inne hasło i inny kraj jest gospodarzem tego święta promuijącego czytanie wśród dzieci i młodzieży. Polska miała ten zaszczyt już w 1979 roku. Autorem motta "Książka moim oknem na świat"  był Wojciech Żukrowski (prozaik, poeta, reportażysta, eseista, krytyk literacki, scenarzysta filmowy, poseł na Sejm PRL kilku kadencji), plakat natomiast zaprojektował Jerzy Czerniawski (artysta zajmujący się grafiką artystyczną, użytkową, scenografią, malarstwem i rysunkiem, a także plakatem teatralnym).  

     W tym roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci są Stany Zjednoczone. 

     Plakat zaprojektował z tej okazji  Ashley Bryan - artysta, pisarz, poeta i muzyk, jeden z najbardziej cenionych ilustratorów książek w USA i wielokrotnie nagradzany najbardziej prestiżowymi nagrodami dla ilustratorów.
     Autorką tegorocznego przesłania jest poetka Pat Mora, autorka ponad 40 nagradzanych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pat Mora jest również inicjatorką akcji, której celem jest codzienna i całoroczna praca na rzecz związania dzieci z lekturą, językiem i kulturą, czyli tym wszystkim co nazywa “radością z książki”, a realizowanej przez  Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarskie. 


(Źródło:  http://www.ibby.pl i materiały nadesłane)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz