środa, 15 maja 2013

Charles Perrault

     310 lat temu, 16 maja 1703 r. zmarł autor znanych wszystkim baśni,  Charles Perrault. Urodził się w Paryżu 12 stycznia 1628 r. w bogatej rodzinie arystokratycznej. Ukończył studia prawnicze i podobnie jak ojciec i starsi bracia rozpoczął karierę w różnych służbach rządowych. 
     Pod koniec lat 60. XVII w. Charles Perrault napisał kilka utworów okolicznościowych związanych z życiem dworu króla Ludwika XIV. W roku 1674 opublikował rozprawę Krytyka opery, w której opowiedział się po stronie kultury mu współczesnej, zwracającej się ku językom ojczystym, a która, wg niego, jakościowo w niczym nie ustępowała kulturze antycznej. W 1671 r. wstąpił do Akademii Francuskiej i kontynuował swoją debatę ze zwolennikami klasycznych kanonów kultury. W dziele Wiek Ludwika Wielkiego (1687) pisał o wyższości literatury francuskiej nad antyczną, natomiast w Porównaniach starożytnych z nowożytnymi (1688-1697) dorobek kultury francuskiej uznał za równie wielki jak kultury antycznej.
    Na początku lat 90. Charles Perrault nie mógł już piastować wysokich stanowisk i poświęcił się życiu rodzinnemu i pisaniu. W roku 1697 opublikował zbiorek baśni znanych jako Bajki Babci Gąski, a które sam nazywał Opowieściami o przeszłości z morałami. Najbardziej znane z nich to Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Tomcio Paluch, Kot w butach.

    Oparte na motywach ludowych baśnie Perrault'a były pełne okrucieństwa. Pisane dla francuskich salonów, do dzieci docierały w wersjach skróconych. Na dworze króla autor przedstawił je jako dzieło swojego syna, sobie pozostawiając tylko kończące je wersy moralizatorskie. Te, napisane u schyłku życia opowiastki, dały początek gatunkowi literackiemu, któremu ze szczególnym upodobaniem oddawali się szlachetnie urodzeni. Zmarł w Paryżu i tam został pochowany. 
   O innych baśniach, baśniopisarzach, ich twórczości i życiorysach można przeczytać oraz rozwiązać ciekawe zagadki i zadania tutaj


Czerwony Kapturek na ilustracji autorstwa George'a Fredericka Wattsa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz