wtorek, 28 maja 2013

Dzień Samorządu Terytorialnego

     Po reformacji ustrojowej w roku 1989, dokładnie 27 maja 1990 r. odbyły sie w Polsce pierwsze wybory samorządowe. Dla upamiętnienia tego dnia Sejm RP uchwałą z roku 2000 ustanowił dzień 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego. 
     
     Z tej okazji Biblioteka zorganizowała spotkanie młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Pawłem Lichtańskim - rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta i radnym zasiadającym w Radzie Powiatu. Pan Paweł wyjaśnił co to jest samorząd i omówił jego zadania i kompetencje. Wspomniał też na czym polega praca rzecznika prasowego Urzędu Miasta. 
     Ponieważ wybory do samorządu lokalnego i ich wyniki to w naszym mieście temat bardzo aktualny, wyjaśnił też na czym polegają i jak później liczone są głosy oddawane przez wyborców. Obecni na spotkaniu dowiedzieli się, dlaczego dzieje się tak, że osoba, która ma większą liczbę głosów może nie zostać radnym, a inna, która ma ich mniej - właśnie w radzie zasiądzie. Otóż okazuje się, że w pewnej mierze ma na to wpływ po prostu matematyka. Głosy wyborców przeliczane są na mandaty systemem, który stworzył belgijski matematyk i prawnik Victor D'Hondt (1841-1901) i nazywany jest od jego nazwiska metodą D'Hondta, a który w Polsce stosowany jest w gminach przekraczających liczbę 20 tys. mieszkańców. Pan Lichtański poinformował również o tym, że w wyborach, jakie odbędą się w następnym roku zostaną wprowadzone JOW czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Omówił ich wady i zalety oraz argumenty przemawiające "za" ich zastosowaniem. Na koniec odpowiedział na kilka pytań. 


Było to pierwsze takie spotkanie, ale mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

(Źródła: http://pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz