piątek, 10 maja 2013

Promocja albumu pt. 2012 Rok generała Stanisława Maczka i Jego Żołnierzy - Tydzień Bibliotek 2013

     31 marca 2012 roku obchodzono 120 rocznicę urodzin generała Stanisława Maczka, jednego z najważniejszych polskich dowódców podczas II wojny światowej, którego imię od 2000 roku nosi 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.   
Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że miesiąc październik 2012 roku będzie Miesiącem Pamięci Generała Stanisława Maczka. Dla  wszystkich Maczkowców natomiast cały rok 2012 był rokiem dedykowanym Stanisławowi Maczkowi z okazji 120 urodzin oraz Jego Żołnierzom w 70 rocznicę utworzenia dowodzonej przez niego 1. Dywizji Pancernej.

     Dzięki staraniom Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców  oraz Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, żagańska oficyna wydawnicza Dekorgraf, w kwietniu b.r. opublikowała album pt. 2012 Rok generała Stanisława Maczka i Jego Żołnierzy. Album zawiera blisko 300 zdjęć i kilkadziesiąt relacji. Stanowi próbę syntezy i reporterskiego zapisu 365 dni minionego roku poświęconego  generałowi Stanisławowi Maczkowi.
     Autorami tej wydanej w niewielkim nakładzie ciekawej publikacji są pasjonaci, którzy od wielu lat dokumentują tradycje 1. Polskiej Dywizji Pancernej i jej niezapomnianego dowódcy. Są to panowie: Waldemar Kotula, Jan Sosnowski i Marek Zieliński.
    Wraz z nimi odbyliśmy podróż śladami pamięci o polskich pancerniakach, którą utrwalają rozsiane po Europie stowarzyszenia, pomniki oraz żołnierze i rezerwiści 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, która dumnie kontynuuje tradycje dywizji dowodzonej przez generała Maczka. Pan Waldemar Kotula przybliżył nam postać i wojenne jak i powojenne losy samego generała, ludzi, którzy go znali, których fascynuje. Z pasją, uznaniem i dumą mówił o ludziach, których spotykał, a którzy pamiętali znak rozpoznawczy 1. Dywizji Pancernej i jej żołnierzy, szczególnie w Europie Zachodniej. Przytaczał wiele sytuacji, w których spotykał się z ogromnym szacunkiem dla tych, którzy kilkadziesiąt lat temu przynieśli im wolność. Poznaliśmy również drogę i proces realizacji projektu jakim było zorganizowanie na szeroką skalę obchodów Roku gen. Stanisława Maczka, których celem było popularyzowanie czynu orężnego żołnierzy 1. Dywizji Pancernej oraz ich dowódcy, którego uznano za wzór cnót patriotycznych i wojskowych. 
     Spotkanie promocyjne okazało się niezwykle interesującą lekcją historii i patriotyzmu, wędrówką śladami tradycji 1. Polskiej Dywizji Pancernej i sławy gen. Maczka aż do Żagania i choć trwało sporo ponad 2 godziny nikt się nie znudził, a kto nie przyszedł, ten dużo stracił. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz